Винарија Аpollonio, винско богатство од Италија, достапно единствено во Тинекс

Винарија Аpollonio, винско богатство од Италија, достапно единствено во Тинекс Доколку ја погледнете мапата од чизмата на Италија, во најдолниот дел од нејзината „потпетица“, ќе го прочитате името на една од најпознатите вински региони во земјата, Апулија. Некои од најдобрите сорти на грозје потекнуваат од овој сончев предел, кои ги креираат  највпечатливите овошни ароми, преточени…

Пo виното годината се познава

Ноември е месецот на младите, нови вина од годинешната реколта. На многу места во светот, во винските региони се покажуваат и се служат новите млади вина. По правило, во третиот четврток од ноември, овојпат на 17, се промовира и новото Божоле, младото вино кое го освои безмалку целиот свет. Всушност, првите стасани вина за познавачите…

Бербата 2017 оценета со одличен квалитет на Фестивалот на младо вино на „Тиквеш“

Осма година по ред голем број љубители и почитувачи на виното присуствуваа на првото отворање на бочвите со вино од годинешната берба во рамки на Фестивалот на младо вино во „Тиквеш“. Присутните претставници на димпломатскиот кор, на институциите, на бизнис секторот и познати јавни личности од земјава и регионот, се уверија во високиот потенцијал и…

ТИКВЕШ – рекорд во освоени медали

Вината на „Тиквеш“ донесоа нови успеси од два светски натпревари. Трите вина на Винарската визба „Тиквеш“ кои учествуваа на реномираниот вински натпревар во Австрија – Austria Wine Challenge – Vienna 2017, освоија медали. Во конкуренција од над 12000 пријавени вина од 40 земји, златен медал освои белото вино на „Тиквеш“ Grenache Blank Special Selection (Гренаш…

И французите пијат шприцер

Како се прави француски шприцер? Виното се става во чаша, а водата во вазната со цвеќе! Оваа досетка говори за односот на „највинската“ нација во светот кон мешењето на вода и вино. Но, сепак и Француизите пијат вино со вода. Ова лето за најпопуларен пијалок е прогласен шприцерот Сен Жермен, инаку омилен аперитив на парижаните.…

„Вранец Special Selection“ на „Тиквеш“- најдобро вино од Македонија

На официјалната церемонија што се одржа во Лондон, претставниците на угледниот интернационален вински натпревар – International Wine Challenge (IWC), годинешниот „Трофеј за најдобро црвено вино од Македонија“ му го доделија на виното „Вранец Special Selection“ од бербата 2015-та на винарската визба „Тиквеш“. Ова е прв пат винарница од Македонија, па и од регионот на Југоисточна…

Винарот Стинг

Светската ѕвезда, пејачот Стинг освен творештвото во музиката се занимава, многу сериозно и со винарство. Заедно со сопругата Труди Стајлер со која е во брак 35 години, се грижат за имотот во Тоскана, јужно од Фиренца. Имотот постои уште од 16 век има 26 хектари лозја кои Стингови го обновиле пред 15 години, на кои…

Златен, сребрен и бронзен медал за вината од брендот „Домен Лепово“

Стручното жири на меѓународониот вински натпревар „Concurs Monddial de Bruxelles 2017“ му додели златен медал на македонското суперлуксузно вино „Домен Лепово Гранд Куве“, од бербата 2013-та, со што го потврди неговото високо реноме. Истовремено, на годинешното издание на „Decanter“ во Лондон, белото вино од сортата шардоне, кое е дел од суперлуксузниот бренд „Домен Лепово“ од…

Пиевме за вас извонреден летен аператив

( Винарница Тиквеш , Кавадарци. Chardonnay, special selection, oak edtion, 13% алкохолност, берба 2015, цена 400 денари) Според сите гастрономски правила ракија и жестоки алкохоли не се консумираат пред јадење, особено не ако со јадењето имате намера да пиете вино. Од едноставна причина што непцата ќе во отапат и нема да може да уживате во…

Пиевме за вас

Вино за празници (Винарница ТИКВЕШ, Cabernet & Merlot, special selection, oak edition, берба 2015, алкохол14,5, цена 400 денари) Александар Шољаковски Винарницата ТИКВЕШ не престанува да нè изненадува. Овојпат со една асамблажа која несомнено заслужува внимание. Спојувањето на нобл сортите на каберне совињонот и мерлото, според големата бордо традиција, во случајот на ТИКВЕШ ја потенцира посебноста…