Category Archives: Вински актуелности

Златен, сребрен и бронзен медал за вината од брендот „Домен Лепово“

Стручното жири на меѓународониот вински натпревар „Concurs Monddial de Bruxelles 2017“ му додели златен медал на македонското суперлуксузно вино „Домен Лепово Гранд Куве“, од бербата 2013-та, со што го потврди неговото високо реноме. Истовремено, на годинешното издание на „Decanter“ во Лондон, белото вино од сортата шардоне, кое е дел од суперлуксузниот бренд „Домен Лепово“ од…
Повеќе

„Тиквеш“ одново го потврди статусот – најтрофејна винарница од регионот

Врвните автентични вина на Винарската визба „Тиквеш“ освоија вкупно 25 медали и признанија на трите престижни светски вински натпревари што се одржуваат оваа пролет во Лондон и Брисел, со што „Тиквеш“ го потврди статусот - најнаградувана винарница од Југоисточна Европа. На овие натпревари, „Тиквеш“ освои еден златен, 9 сребрени и 12 бронзени медали, а три…
Повеќе

Вински фалсификати

Дали сте знаеле дека вината се фалсифиуцираат. Тоа е раширена практика во светот. Една од големите скорешни афери е фалсифицирањето на едно од најголемите вина на Бургундија Романе Конти, вино кое се добива нод најскапото лозје на светот. Во Франција се води судски процес во кој се обвинети двајца Италијани, Енцо и Никола Лука и…
Повеќе

Розе вината на „Тиквеш“ најдобри во регионот

На нашиот сајт веќе пишувавме за светскиот интерес за розе вината кои со години наназад бележат голем пораст на побарувачка (види: http://invinoveritas.mk/category/trendovi/). Дека и Македонија се вклучува во овие трендови се потврди и на престижниот светски натпревар на розе вина „Le Mondial du Rosé 2016“, што се одржа во Кан, Франција, каде винарската визба „Тиквеш“…
Повеќе