Вински актуелности

И ФРАНЦУЗИТЕ ПИЈАТ ШПРИЦЕР

Како се прави француски шприцер? Виното се става во чаша, а водата во вазната со цвеќе! Оваа досетка говори за односот на „највинската“ нација во светот кон мешењето на вода и вино. Но, сепак и Француизите пијат вино со вода. Ова лето за најпопуларен пијалок е прогласен шприцерот Сен Жермен, инаку омилен аперитив на парижаните. Тоа...
Повеќе

„Вранец Special Selection“ на „Тиквеш“- најдобро вино од Македонија

На официјалната церемонија што се одржа во Лондон, претставниците на угледниот интернационален вински натпревар - International Wine Challenge (IWC), годинешниот „Трофеј за најдобро црвено вино од Македонија“ му го доделија на виното „Вранец Special Selection“ од бербата 2015-та на винарската визба „Тиквеш“. Ова е прв пат винарница од Македонија, па и од регионот на Југоисточна Европа,...
Повеќе

Винарот Стинг

Светската ѕвезда, пејачот Стинг освен творештвото во музиката се занимава, многу сериозно и со винарство. Заедно со сопругата Труди Стајлер со која е во брак 35 години, се грижат за имотот во Тоскана, јужно од Фиренца. Имотот постои уште од 16 век има 26 хектари лозја кои Стингови го обновиле пред 15 години, на кои...
Повеќе

Златен, сребрен и бронзен медал за вината од брендот „Домен Лепово“

Стручното жири на меѓународониот вински натпревар „Concurs Monddial de Bruxelles 2017“ му додели златен медал на македонското суперлуксузно вино „Домен Лепово Гранд Куве“, од бербата 2013-та, со што го потврди неговото високо реноме. Истовремено, на годинешното издание на „Decanter“ во Лондон, белото вино од сортата шардоне, кое е дел од суперлуксузниот бренд „Домен Лепово“ од...
Повеќе