Category Archives: Рецепти

Шпагети ортолана

Додатоците за шпагети се прават на илјади начини. Овој е еден од нив, мошне успешен свеж и вкусен, со мириси на летните тревки. Состојки: 6 лажици маслиново масло, 100 гр кромид, 300 гр пиперки (жолти и црвени), 300 гр модар патлиџан, 120 гр морков, 200 гр тиквичка, 200 гр боранија, 500 гр домати, 2 чешниња…
Повеќе

Шпагети со песто џеновезе

Донесете го мирисот на Медитеранот во вашата кујна. Врвен италијански сос за шпагети. Воопшто песто сосовите се нешто што даваат посебност за тестенините, но и за други јадења. Состојки: 400 гр шпагети, 20 гр путер. За сосот: 30-40 гр свеж босилек, 40 гр грав (големо зрно), 40 гр рендан пекорино, 40 гр рендан пармезан, 3…
Повеќе

Наполитански макарони

За ова јaдење треба да потрошите малку повеќе време. Но, вреди да го испробате зашто се работи за извонредно јадење, а трудот ќе ви се исплати Потребни состојки: 1 лажица суво грозје/ 50 гр масна варена шунка/ 30 гр сланина/ 1 чешне лук/ 1 лажица исечкан магдонос/ 1 лажица исчистени писташи/ сол/ бибер/ 400 гр…
Повеќе

Шпагети карбонара

Сосот карбонара е еден од најкомплицираните италијански сосови за шпагети. Но го има и во инстант кесички. Не е тешко да се подготви за дваесеттинна минути Потребни состојки: 400 гр шпагети/ 20 гр путер/ 20 гр панцета/ една кесичка мешавина за карбонара од 65 грама/ 400 гр млеко/ 200 мл павлака за готвење Подготовка: Шпагетите…
Повеќе