Category Archives: Рецепти

Мексикана- салата со сирење и пилешко

Состојки: 450 грама пилешко бело месо, 300 грама овчо полномасно сирење, една лажичка буковец, една лажичка црвена пиперка, половина лажица доматно пире, лажица мајонез, 100 мл јогурт, лажица маслиново масло, лажица сечкан кромид, сечкана црвена и зелена пиперка, 175 грама сварени зрна од пченка, 175 грама сварен ориз. Подготовка: пилешкото се сече на резанки, се…
Повеќе

Соте Строганоф

Ова јадење името го добило по еден руски благородник кој се разбира бил и голем гурман. Во разни варијации ова јадење е мошне познато во високата кујна. Состојки: 600 гр јунешко филе, 150 гр кромид, 150 гр шампињони, 100 гр кисели краставички, 3 лажици масло, сол, свежо сомелен црн пипер, 200 гр јунешка супа, 1…
Повеќе

Турнедо Росини

Ова се смета за едно од оние ексклузивни јадења. Се разбира дека иницијаторот на ова јадење е прославениот композитор Џоакино Росини кој бил и голем музичар, но и голем гурман. Состојки (за четворица): 4 парчиња бифтек секое по 150 грам, 4 парчиња свеж џигер од гуска, 1 лажичка масло, 3 супени лажици Порто, сол, црн…
Повеќе

Шатобријан

Шатобријан е назив за сосема одредено и поосебно парче јунешко месо добиено од делот на филето. Во целото јуне има само 300 до 500 гр месо за Шатобријан, доволен за две три порции. Се разбира рецептот е инспириран од големиот француски писател Шатобријан. Состојки: шатобријан до 500 грама, сол и црн пипер, масло, лук Подготовка:…
Повеќе