Category Archives: Рецепти

Тавче гравче

Сите го јадеме, но ретко каде нашето тавче гравче се подготвува како што треба. Зашто, не доволно само гравот да се свари, да се запржи и потпече. Тавче гравче е гастрономски дострел Потребни состојки: 500гр. грав тетовец (ако го најдете вистинскиот зашто кај нас се продава грав тетовец по потeкло од Киргистан!?)/ 400 гр. суви…
Повеќе

Пилешко- бириани

Промената во исхраната е добра работа. Еве ви веднаш да пробате јадење со зачинот ѓумбир Состојки: Половина кг пилешко филе и копани / 2 лажици масло или путер/ 2 главици кромид исечени на резанки/ 250 гр ориз (по можност басамати)/ 3 листа ловор/ Состојки за маринирање: 3 чаши јогурт/ 1 лажица исечкан ѓумбир/ 2 поголеми…
Повеќе

Чорба Султан Махмут

Султанот Махмут бил големиот реформатор на Турција во 19 век. По него е наречена оваа чорба која е извонредна Состојки: 1 шолја црвена леќа, 1 главица кромид, 2 супени лажици путер, 1 мал морков, 1 мала тиквичка, еден компир, малку целер (корен и лист), 1 кафена лажичка доматно пире. Подготовка: измијте ја леќата и исцедете…
Повеќе

Салата со наут и сирење

Состојки:100гр варен наут, 50гр листови од кељ, 50 гр зелени маслинки без семка, 2 чешниња лук, една помала главица црвен кромид, 100гр чери домати,една лажичка вински оцет, една лажица маслиново масло, 350 гр овчо сирење, неколку ливчиња свеж босилек, сол. Подготовка: листовите кељ се варат 2-3 минути во вода, се цедат и разладуваат. Лукот се…
Повеќе